İndirizle Paylaşım Platformu

TürkiYenin Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
Paylaşımlardan Daha iyi Faydalanmak için kayıt olunuz.
İyi Forumlar dileriz Wink

İndirizle Paylaşım Platformu

İndirizle Foruma Hoşgeldiniz, Eğer bu sizin ilk ziyaretiniz ise lütfen forum kurallarını okuyun,her türlü teknolojik bilgiye en hızlı ve güvenli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. İyi Vakit Geçirmenizi dileriz.


  İşte O an' LAR

  Paylaş
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:10 pm

  ArkadaşLar Ntv'de yayınLanan "ve insan" programında o'an diye bir böLüm var. Bende böyLe bir konu açmak istedim.

  İşte bir örnek..  Bakış Açısı: Yine iki çocuk. Yer Irak’ın başkenti Bağdat. Amerikan askerleri bu çocukların evine baskın düzenlemiş ve babaları da tutuklanmış. Bu fotoğrafta özellikle kardeşlerin küçük olanına bakınca insanın içi eğiliyor. Ama Amerikalı askerlerin dimdik duruşu, üst tarafındaki kayıtsız görüntünün ipuçlarını veriyor. ‘O’ an, “Amerikalı fotoğraftan çıksa, bir de oalya bu taraftan baksa içi ne kadar eğilir?” diye bir soru da sorduruyor....

  Gözlerin Söyledikleri : Elbette yüzündeki çizgiler dikkat çekiyordu. Ama Keşmirli 70 yaşındaki Muhammed Azam Abbasi, uzak geçmişin anılarını kırışıkların içinde saklıyordu. Çünkü o sırada yakın geçmişi, depremi anlatıyordu. Deprem sırasında geniş ailesinden kimsenin ölmediğini söylüyordu. Zaten yüzünün kırışıklıklar dışında kalan bütünü, ışığı şükran duygularıyla karşılıyordu. Gözleri hariç... Denedik, elimizle kapatıp sadece gözlere baktık. Yaşlı adam, köyünde 22 kız çocuğunun öldüğünü, 250 evin neredeyse yerle bir olduğunu anlatmayı gözlerine bırakıyordu. (Associated Press / David Longstreath)
  Ateş festivali: İspanya’nın Valencia kentinde her yıl Ateş Festivali yapılır. Zaman zaman patırtı gürültü altında zaman zaman da İsa Peygamber’in annesi Meryem’in eşi Aziz Joseph adına ayinlerle geçen bir haftanın sonunda sıkıştırılmış kağıttan yapılan dev heykeller yakılır. ‘O’ anda bu heykellerden biri yakılıyor. Ama foto muhabiri Fernando Bustamante öyle bir açı ve an yakalıyor ki, heykel son bir gayretle yanmasın diye elindeki kuşu salıyormuş gibi görünüyor. (Associated Press / Fernando Bustamante)


  Hiç de eğlenceli değil: Burası İsrail Tel Aviv. Musevilerin antik İran’dan kurtuluşları şerefine yapılan Purim Bayramı sırasında çekilen bir fotoğraf. Geleneğe göre, bu bayramda çeşitli eğlenceler düzenleniyor. Fotoğraftaki renkler eğlenmeye hazır. Ama sanki çocukların içinde bulundukları coğrafyanın genel fotoğrafından bir şeyler, ‘o’ ana giriyor. Her nedense hüzün ağır basıyor. (Associated Press / Ariel Schalit)

  Yaralı baykuş: Amerika'nın Oregon Eyaleti’nde bir boynuzlu baykuş, türünün ortak özelliği vahşi ama hayret içeren bakışlarıyla fotoğrafını çeken kişiyi kolluyor. Bakışları ne kadar vahşi olsa da bu hayvan asla vahşi hayata dönemeyecek çünkü yaralı. Bir hayvanseverin evinde barınıyor. Elbette içgüdüsel olarak böyle bakıyor ama en azından içinde bulunduğu durum bu hayret dolu bakışlara uyuyor çünkü neden uçamadığını, vahşi hayata neden dönemediğini anlamadığı kesin.
  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:11 pm

  Bilinmeyen gerçeklerin de ötesinde: ''Gerçeklerin en az bilindiği ülke''... Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, bu çocukların yaşadığı memleketi böyle tanımlıyor. Yani Uganda'daki insanlık krizinin boyutları bilinenin çok üstünde. Uganda'da 19 yıldır hüküm süren bir iç savaş var. Bilindiği kadarıyla bu savaş yüzünden 1 buçuk milyon insan yerinden oldu. Yine bilindiği kadarıyla binlerce çocuk, gerilla olarak devşirilmek üzere kaçırılma tehlikesiyle karşı karşıya. Gulu kentindeki hastanenin pediatri servisinde sağlık işlemlerini seyreden bu çocukların bakışları, 'o' anlık da olsa, Uganda'daki insanlık krizinin bilinemeyen boyutlarını da taşıyor.

  Çocuk gerilla: Nepal’de Kral’ın geri adım atarak Parlamento’yu açacağını ilan etmesinden sonra muhalif ittifakı içinde yer alan Maocu gerillalardan biri kutlamalar sırasında kameraya gülümsüyor. Fotoğrafla ilgili ayrıntılı bilgi yok ama çocuk olduğu görülebiliyor. Belki de bu yüzden, gülümsemesi canlı renkleri nasıl da kabulleniyor. Yüzündeki masum ışıma elindeki köhne silaha nasıl da ağır basıyor. (Associated Press / Manish Swarup)  Sayıların önemi var mı?: Ukrayna’nın Başkenti Kiev’deki Çocuk Hastanesi’nde kanser tedavisi gören Vika Chervinska annesiyle sıra bekliyor. Uluslararası Yeşilbarış Örgütü, Çernobil Nükleer Felaketi nedeniyle 90 bin kişinin kanserden öldüğünü iddia ediyor. Birleşmiş Milletler’se bu sayının 4 bin olduğunu öne sürüyor. Fotoğraf, ajans tarafından abonelerine geçirilirken bu bilgiye yer verilmiş. Çernobil felaketi 8 yaşındaki Vika’ya sinmiş işte. ‘O’ ana bakınca “Sayının bir önemi var mı?” sorusu akla geliyor. (Associated Press / Oded Balilty  Sessiz mesaj: Fotoğraf Kudüs’te çekildi. İki Filistinli, Cuma namazı kılmak için El Aksa Camii’ne gitmeden önce İsrail polisinin izin vermesini bekliyor. İsrail, 45 yaşın altındaki Filistinliler’in El Aksa Camii’ne girmesine izin vermiyor. AP Ajansı’ndan Enric Marti, tek bir kareyle yılların birikmiş öfkesini ‘o’ ana sığdırıyor. Özellikle sağdaki adam., dilinin değil gözlerinin ucuna gelmiş ifadeyi, sessiz bir mesaj olarak ‘o’ ana yayıyor. (Associated Press / Enric Marti)  Ruh temizliği: Hindistan’da Allahabat kentinde bir baba, 1 buçuk yaşındaki oğlunu inanışına göre, ruhu yıkansın diye Ganj Nehri’ne daldırıp çıkarıyor. Baba, oğlunun ruhunun yıkandığına inanıyor ama çocuk ne bilsin, ‘o’ anda ruhu temizlenmekten ziyade ruhu korkuyor. (Associated Press / Rajesh Kumar Singh)
  “Neden?”: Irak'ta Amerikan Birlikleri, Suriye karayolu üzerindeki bir köyde silah ya da mühimmat arama operasyonu yapıyor. Annesi sorgulanan çocuk, Irak olayıyla ilgili bütün “neden” sorularını üstüne almış, bakışlarıyla bunları Amerikalı askere yönlendiriyor. Küçücük bedenin masum duruşundan öyle bir güçlü çıkıyor ki bu “neden?” demeti, 'o' an, çocuğun bakışları yüzünden bütün zerreleriyle askere doğru kayıyor. (AP/Jacob Silberberg)  Tanzanya'nın kırsal bölgelerinden birinde çekilmiş bir ‘o’ an. Güçlü ama yorgun eller... Fotoğrafın sol köşesinde eteği biraz sıyrıldığı için ipucu veriyor ve tabii biraz dikkatli bakınca ellere tezat narin kollar... O bir anne... Bir toprak işçisi... Toprak anayla o kadar haşir neşir olmuş ki, çamurdan bir kadına dönüşmüş ve en zor işlerin bile altından kalkabilmeyi başaran dünya kadınlarına bir örnek oluşturmuş


  Afganistan'da burkaların arasında kalmış küçük bir çocuk. Biraz ürkek, biraz da çekingen bir hali var. Babası savaşta ölmüş ve onu annesi büyütmüş. Her zamanki gibi de yanından ayırmıyor. Annesi diğer dul Afgan kadınları gibi karneyle dağıtılan her ayki erzakını almak için kuyrukta bekliyor. Kabil'deki Uluslararası Koruma Örgütü verilerine göre şehirde eşlerini kaybeden 10 bin savaş mağduru kadın var.


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:11 pm  Filistin'den bir annenin ‘o’ anı… 28 yaşındaki Beşir Ümran'ın cenazesinde çekilen bir fotoğraf. O bir polis memuruydu ama bir Hamas intihar komandosunun eylemini gerçekleştirmesi sonucu o da hayatını kaybetti. Yüreğinin acısı gözyaşlarıyla bütünleşmiş ve ‘o’ anda belki de sadece Beşir Ümran için değil, onbinlerce Beşir Ümranlar için gözyaşı döküyor...  Anne her yerde annedir. Onların yüreği o kadar geniştir ki, hiçbir karşılık beklemeden severler. Amerika’da çekilen bu fotoğrafta Bayan Liegl ve Bayan Trotta, okulun ilk gününün sonunda çocuklarını almaya gitmişler. Bakışlarından anladığımız kadarıyla fotoğraftaki çocuklar onların çocukları değil, onlarınki bu kareye girmemiş. Her anne gibi sevgileri yüzlerindeki gülüşlerinden ve gözlerinden anlaşılıyor.
  Hindistan dünyanın en çok HIV virüsü taşıyan insanın yaşadığı ikinci ülke. Bu ‘o’ anda da Kalküta’da AIDS’li bir kadın, çocuğunu sevgiyle öpüyor. 27 yaşındaki bu anne, geçen yıla kadar çocuğuna bakabilmek için para karşılığı fuhuş yapıyormuş. Yapılan tahlillerde AIDS olduğu ortaya çıkınca bu işi bırakmış. Beş yaşındaki Sanjiv'in sağlık durumu iyi ve o daha annesinin hasta olduğunu bilmiyor…
  Fotoğraf Moskova'dan... O da bir anne ve adı Simona. İkiz çocuklarıyla birlikte Moskova Hayvanat Bahçesi'nde yaşıyor. İkizlerden biri sevgiyle sarılırken bir annenin en güzel anlarından biri ortaya çıkıyor.  Yer Filistin, Gazze Şeridi. Geçen hafta burada sekiz aylık hamile bir Yahudi yerleşimci ve 4 çocuğu, Filistinli gerillaların açtığı iddia edilen ateş sonucu can verdi. Yahudi yerleşimciler de katledilenleri anma töreni ve protesto için olay yerinde toplandı. O sırada uzaklardan bir yerden topluluğun üzerine ateş açıldı. Bütün göstericiler yere yattı, ama mermiler havada uçuşurken bir tek gösterici o ortamda hayatını tehlikeye atarak yer değiştirdi. Yahudi yerleşimci, kolunun altında kızı olay yerine getirilen otobüse koştu. ‘O’ anlarda kızını kurtarma dürtüsüyle hareket etti. Oysa bu topraklara kendisine ait olmadığı halde ''Buraları bize Tanrı verdi'' dürtüsüyle ya da inancıyla yerleşmişti.  Irak'ta işkence fotoğraflarıyla gündeme gelen mekanda yönetim değişti. Yeni yönetim Associated Press Ajansı'na yeni haliyle Ebu Garip Hapishanesi içindeki yaşamdan ‘o’ anlar saptamasına izin verdi. Foto muhabiri John Moore da içeride onca fotoğrafın yanısıra bu ‘o’ anı saptadı. Hapisliği demir parmaklılarla, tutuklunun dinini elindeki tespihle, tutuklunun ruh halini karanlıklar içindeki öne eğik başıyla, tutuklunun özgürlük arzusunuysa demir parmaklıkları kavrayan kanı çekilmiş ama tutkulu elleriyle vurguladı...  Yer Afganistan ve tüm dünya için Afganistan'ın simgesi neredeyse bu esaret burkaları. Kadına verilen değerin, daha doğrusu hiç verilmeyen değerin bir kanıtı daha bu ‘o’ anda görülüyor. Sanki birer eşya, birer valizlermiş gibi bir arabanın bagajına koyulmuş bu üç Afgan kadını yolculuk ediyor.


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:12 pm  Kırmızıyla siyahın mükemmel birlikteliği… Burası Almanya'daki bir sergi salonu. Hindu kökenli İngiliz heykeltraş Anish Kapoor ''Benim Kırmızı Ülkem'' adlı bir sergi açmış. İki ziyaretçi yanyana oturmuş Kapoor'un eserlerini seyrediyor. Kırmızının her yere sindiği sergi salonunda elde edilen bu ‘o’ an da sanat eseri havası veriyor. Verilen bilgide de fotoğrafın altında hem foto muhabiri Miro Kuzmanoviç'in hem de serginin sahibi Kapoor'un imzası bulunuyor.  Bu ‘o’ an, orada, o pencerenin o aralığında 50 yıldır var. Elbette insanlar değişiyor ama ‘o’ an değişmiyor. Kuzey Koreli bir asker, sınır köyü Panmunjom'daki karakoldan Güney Kore topraklarını gözlüyor. O pencerenin gerisindeki dünyaya kapalı ülkede yöneticiler, nükleer silah üretme kararlılığını sürdürüyor. Ve o pencerenin gerisindeki 22 milyon nüfuslu ülkede 6 buçuk milyon insan açlıkla karşı karşıya bulunuyor.  Alevler ve boşluk ve bir insan. Köktendinci Yahudiler, Kudüs'te geleneksel bir şenlik için yakılan ateşin etrafında eğleniyorl. Bu şenlik, yüzyıllar önce insanları kırıp geçiren veba salgının sona ermesi şerefine başlamıştı. Artık veba yok ama bölgede insanlar olağanüstü nedenlerden ötürü hala biçiliyor
  Fotoğraf, İspanya'nın Başkenti Madrid'deki Avrupa Yüzme Şampiyonası’ndan. 200 metre karışık yarı finalinde İtalyan yüzücü Alessia Boggiatto finalde yarışacak 8 yüzücü arasında yer almak için çabalıyor.

  “Gülme Kulübü’ne hoşgeldiniz!”  Fotoğraf, merkezi Hindistan'da bulunan Gülme Kulübü’nün üyelerinin, Dünya Gülme Günü’nde gerçekleştirdikleri etkinlikten. Kulübün kurucusunun iddiasına göre, gülme vücudun bağışıklık sistemine iyi geliyor. Eğer Gülme Kulübü’nün kurucusu haklıysa hep ‘o’ an sayesinde şu anda hep birlikte kendi bağışıklık sistemlerimizi güçlendiriyoruz.

  Doğanın haşmeti  Amerika Birleşik Devletleri'nin Kansas Eyaleti’ndeki Hay Kasabası’nda bulunan hububat depolarına aynı anda iki yıldırım düşüyor. Ve ‘o’ anda sanki yeryüzündeki bazı noktaları elleriyle control ediyor

  Sarılma  Sarılmak en büyük sevgi gösterisidir... İnsan sevmediğine sarılamaz. Fotoğraf, Ürdün'de, Amman yakınlarındaki Polis Eğitim Merkezi'nde çekilmiş. Bir Iraklı ve bir İngiliz, Irak’ta görev yapacak yeni polislerin mezuniyet töreninde. Sekiz haftalık eğitimin ardından mezun olup Irak'ta güvenliği sağlamak ve yasaları hakim kılmak için diğer arkadaşları gibi memleketine gidecek olan bir polis, İngiliz eğitmenine minnetle ve sevgiyle sarılıyor. İngilizler pek alışkın değildir böyle sevgi gösterilerine. Nitekim İngiliz polisin yüz ifadesinden de bunu anlamak mümkün.


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:12 pm

  BisikLet  İtalya’da, tek başına bir adam ‘o’ anda merakla önünde olup bitenleri izliyor. Bir güruh halinde adamın üstüne geliyormuş gibi görünen bu kalabalık, bisiklet yarışçılarından oluşuyor. Giro D'italia Yarışları’nın üçüncü aşaması ve yarışın 191'inci kilometresine geldiklerinde Reueters foto muhabiri Stefano Rellandini bu ilginç ‘o’ anı yakalamayı başarmış. Yüzlerce bisikletli bir kişiye karşı...

  Sörf  Avustralyalı eski dünya sörf şampiyonlarından Mark Occhilupo'nun dalgalarla mücadele ettiği bir ‘o’ an. Fotoğraf, Tahiti’te, Billabong Pro adı verilen ve dünyanın en iyi sörfçülerinin belirlendiği bir ön eleme yarışı sırasında çekilmiş. İyi de acaba nasıl çekilmiş?

  Dondurma  Hindistan'da aşırı sıcaklarla boğuşan Kalküta'da çekilmiş bir ‘o’ an. Yer yer 38 dereceye yükselen sıcaklıklar ve yüzde 90'lık nem oranı, herkes gibi bu çocuğu da bunaltmış. O da biraz olsun serinlemek için bir meyvalı buz almış. Sürekli bir serinlik vermese de ‘o’ anda biraz olsun rahatladığını yüz ifadesinden anlayabiliyoruz.

  İsrailli direnişçi  Yer Ortadoğu… Arka plandakiler İsrail askerleri. Öndeki de bir Filistinli değil İsrailli. Filistinliler’in topraklarına yerleşen ama kendilerini oradan çıkarmaya uğraşan askerlere direnen, damarlarını çatlatırcasına inatla direnen bir İsrailli...


  Dikenli teller ve gökyüzü  Irak’ta işkence fotoğraflarıyla ünlenen Ebu Gruayp Hapishanesi’nin avlusunda bir grup Iraklı tutuklu bekleşiyor. AP fotoğrafçısı Damir Sagolj, bir hapishanedeki iki gerçeği net olarak vurguluyor: Tutsaklığın simgesi dikenli hatta keskin bıçaklı tellerle özgürlüğün simgesi gökyüzü...
  Nükleer silah korkusu  Kongo'da bir kobalt madeninde çekilen bir fotoğraf. Burası, Amerika tarafından Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının hammaddesinin elde edildiği yer. Kobalttan nükleer silah yapma teknolojisi artık eskidi, kullanılmıyor ama bazı terör örgütlerinin nükleer silah yapmak amacıyla buradan kobalt kaçırmalarından korkuluyor. Ancak ‘o’ anda sırtında kobalt çamuru taşıyan işçiyi bunlar hiç ilgilendirmiyor. Anlaşılan o, sırtındaki ağır yükten ötürü zrlandığı için böylesine bir ifade ortaya koyuyor.


  Arenada yaşanan zor anlar  Madrid’deki Las Ventas Arenası’nda, Matador Eduardo Gallo'nun boğanın boynuz darbesiyle havalandıktan sonra elde edilmiş bir ‘o’ an. Matador Gallo'nun ciddi bir yarası olmadığını öğreniyoruz. Bu mücadeleden galip çıkan boğanınsa hayatta kalmadığını ve mezbahaya gönderildiği bilgisini veriyoruz.


  Yayımlanmamış en iyi 100 fotoğraf’tan biri  Papua Yeni Gine'den bir ‘o’ an. Çocuğun üzerinde muhteşem renkler ve büyük emeklerle avlanmış kuşların tüyleri var. Sadece o tüyler bile büyük sükse yaratacak özellikler taşıyor ama bir şenlikte yer alan bu Papualı çocuk, balonlu çikletiyle caka satmayı tercih ediyor. Ve bu fotoğraf, National Geographic Türkiye Dergisi’nin yayımladığı bir özel sayıda yer alıyor. Özel sayı ‘Yayımlanmamış en iyi 100 fotoğraf’ adını taşıyor ve insana ‘Yayımlanmamış 100 fotoğraf buysa eğer…’ dedirtiyor


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:13 pm

  Hayata bir adım kala  National Geographic ‘Yayımlanmamış en iyi 100 fotoğraf’ özel sayısında, fotoğrafçı Kenneth Garrett'i çok mutlu eden bir ‘o’ an... Meksika sahilinde yumurtadan yeni çıkmış bir yavru yeşil deniz kaplumbağası sahilde katliam yapan onca avcı hayvanı atlatarak hayatta kalma olasılığını biraz daha artırmak üzere...

  Küçük ama anlamlı bir mücadele  Atatürk fotoğraflarını renklendiren Ateş Akkor ve Engin Gökdeniz’in çalışmalarından biri. Tarih, 24 Temmuz 1927… Yer, Dolmabahçe Sarayı... Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı sıfatıyla İstanbul'a ilk gelişinden 23 gün sonra. Sarayın merdivenlerinden inerken birisi elini öpmeye çalışıyor. O ise elini öptürmemek için direniyor. Ulusu daima üstte tutmanın erdemini hatırlatıyor. Ayrıca ‘o’ anda kendisinden yıllar yıllar sonra elini öptürmek için uzatan politikacılarımıza ders vermeye devam ediyor. Mücadelelerin adamı ‘o’ anda küçücük bir başka mücadele veriyor
  Mutluluk ve hüznün birleştiği an  Yıl 1937… Ürdün Emiri Abdullah'ın Türkiye'ye ziyareti sırasında Ertuğrul Yatı’nda çekilmiş bir fotoğraf. Emir, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü'yü öpüyor. Bu sahne, Atatürk'ün de hoşuna gidiyor ama ‘o’ anın ‘o’ anında uzaklara dalarken, yüz hatlarındaki mutluluğa gözlerinden gelen bir hüzün ekleniyor

  Yoğun bir günün ardından  Atatürk, fotoğrafın çekildiği 29 Mayıs 1936 tarihinde İsmet İnönü ile birlikte Harp Akademileri’nin tatbikatını izlemişti. Bu olaya ait çok fotoğraf var. Ve o gün çekilen fotoğrafların çokluğu bize, o gün epey yorulduğuna dair ipuçları veriyor. Bu pek bilinmeyen fotoğrafsa günün yorgunluğu kanıtlıyor. Gömleğinin yakasından bir düğme açmış, ayaklarını uzatmış, hemen hemen her fotoğrafta olduğu gibi sigarası elinde, kasketi dizinde yorgun ve dalgın bakıyor.

  AIDS’in “korku” dolu yüzü  AP fotoğrafçısı M. Lakshman'ın Hindistan'da çektiği bir fotoğrafla başlıyoruz. HIV taşıyıcısı bir anne ve yedi yaşındaki çocuğunun fotoğrafı bu… Aynı kaderi paylaşan anne ve çocuğunun yüzünde farklı duyguların izleri okunuyor. Küçük çocuğun yüzünde ve kocaman gözlerinde ''korku'' var. Annenin çok uzaklara dalan gözlerindeyse ''çaresizlik'' ve ''hüzün''. Küçük çocuğu bu kadar korkutan da annesinin ''çaresizliği'' gibi görünüyor.

  Hüzün  Hindistan'da çekilen bir başka fotoğraf daha... Hintli bir kadın, çiçeklerle süslenmiş bir tramvayda... İnsan bu kareyi görünce, ''güzel bir organizasyona katılan mutlu bir kadın olmalı bu'' diye düşünmek istiyor ama yüzündeki ifade ters giden bir şeylerin olduğunu hissettiriyor. Genç kadının HIV taşıyıcısı bir hayat kadını olduğunu öğrenince de bu hüznün nedenini anlıyoruz.

  AIDS’e “dikkat”  Dünya AIDS günü nedeniyle İstanbul'da Beyoğlu’nda düzenlenen yürüyüşten bir kare. NTV kameramanı Cengiz Tapan'ın çektiği fotoğraftaki bu ilginç kadın, yürüyüşün renkli katılımcılarından biri. Amaç AIDS konusuna yeterince dikkat çekip halkı bilinçlendirmek. Yürüyüşün bu ilginç katılımcısı da İstiklal Caddesi’nden geçenlerin ilgisini çekmeyi başarmış gibi görünüyor

  Korku  Reuters fotoğrafçısı Muhammed Salim'in Gazze şeridinde çektiği bir fotoğrafla devam ediyoruz. Çocuklar doğaları gereği duygularını gizlemeyi pek başaramazlar. Sevinçleri coşkulu, öfkeleri şiddetli olabilir. Ama bu fotoğrafa bakılırsa korkuları da çok büyük oluyor. Filistinli iki çocuk, İsrail askerlerince öldürülen bir Filistinlinin cesedini görünce dehşete kapılıyor ve bu dehşeti gizlemeyi de başaramıyor.


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:13 pm

  Prens Albert  Fotoğraf Peru'nun Lima kentinde çekildi. Monako Prensi Albert, Peru ziyareti sırasında kendisi için hazırlanan bir gösteriye davet edilmiş. Özel eğitimli atların gösterisini izlerken de kendisine mangalda pişirilmiş bir parça et ikram edilmiş. Prens Albert, nezaket gereği bu ikramı kabul etmiş, ama yüz ifadesine bakılırsa ya tattığı lezzet hiç hoşuna gitmemiş ya da etler biraz sıcak ikram edilmiş
  Saray basketbolu  Tikrit kentinde çekilen bir fotoğraf... Savaşın başından bu yana Irak'ta bulunan Amerikan askerleri bulundukları gergin ortamda biraz olsun rahatlamak için eski alışkanlıklarına yeniden başvuruyor. Askerlerin basketbol oynaması şaşırtıcı değil ama seçilen mekan ilginç. Askerler açıkhavada basketbol oynamanın pek güvenli olmayacağını düşünmüş olmalı ki, Saddam Hüseyin'in saraylarından biri askerlerin basketbol salonu oluvermiş…
  Çocuk işçilere ‘hayır’  Hindistan'da çekilen bir fotoğrafla başlıyoruz. Fotoğraftakiler çocuk işçi çalıştırılmasını protesto eden hintli çocuklar. Önceleri işçi olarak çalıştırılan ve bir sivil toplum kuruluşu tarafından okullarına geri dönmeleri sağlanan çocuklar. Çocuk işçilerin çaresizliği ve güçsüzlüğünü anlatmak için kollarını bağlamışlar, o ana bakınca ''bu yola başvurmasalar da sadece bakışları yaşadıkları sıkıntıları anlatmaya yeterdi'' diye düşünüyor insan.


  Çiçekler  Fotoğraf, istanbul’da saldırılara hedef olan ingiliz başkonsolosluğu’nda çekildi. Çevrede öyle bir yıkım var ki, burada ''yaşamla'' bağlantılı hiçbirşey olamazmış gibi geliyor insana. Ama yıkılmak üzere olan binanın kolonlarından birine polis kordonuyla iliştirilmiş çiçekler göze çarpıyor. Ve o anda o binada ve çevresinde birilerinin yaşadığını, orada birilerinin hayatını kaybettiğini ve o kurbanların sevenleri olduğunu hatırlıyor insan.

  ‘düzeltme’  Ve isviçre'de çekilen bir fotoğraf... Bazılarının işi oldukça zordur. Yüksek bir binanın üzerine dev ilanlar yapıştırmakla görevli bu işçinin işi de hiç kolay görünmüyor. Görenlerin dönüp bir daha bakmasına neden olan bu dev çamaşır ilanını yapıştıran işçi iki ünlü süper modelle iç içe... Sağda naomı campell elinin altında ise danıela pestova.... O anda muzır bir işle meşgul oluyormuş gibi görünüyor ama hayır... Sadece danıela pestova'nın kırışıklarını düzeltiyor…

  George w.bush ve köpeği  Amerika birleşik devletleri başkanı george bush'un teksas'ta çekilen bir fotoğrafı ile devam ediyoruz. Teksas'taki çiftliğine giden bush havaalanında. Başkan bush'un korumaları tetikte, onların sorumlulukları başkanlarının güvenliğini sağlamak. Ama george w.bush'un da bazı sorumlulukları var. Başkan bush da gittiği hiçbir yerde yanından ayırmadığı köpeğiyle ilgilenmek zorunda.


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:13 pm

  Rüzgar  Fotoğraf finlandiya'da dünya kayak şampiyonası sırasında çekildi. Kayak sporu herzaman tehlikeli sporlardan biri olarak bilinir, bu fotoğraf da bunu kanıtlar nitelikte. Avusturyalı sporcu ilk atlayışını gerçekleştirmiş ama şiddetli rüzgarın kurbanı olmuş. Havadayken rüzgar yüzünden dengesini kaybeden ve kafası üstü piste çakılan sporcunun kişisel felaketinin başladığı o an...
  Kargalar basınca  Yer sri lanka'da bir stadyum.. Sri lanka ve ingiltere'nin kriket takımlarının karşılaşması başlamak üzere. Ancak maç sırasında ingiliz oyunculardan birinin dikkatini fazlasıyla dağıtan bir olay yaşanıyor. Topa doğru koşan oyuncunun çevresini kuşatan bu kargaların orada ne yaptığını hiç ama hiç anlamadığı yüzündeki ifadeden anlaşılabiliyor.

  Büyük takip  Galatasaray-juventus maçından bir kare... Hakan şükür ve juventus takımından edgar davıds topun sahibi olabilmek için büyük bir mücadele içinde. ''sporda başarı rakibini iyi tanımaktan geçer'' sözünü kanıtlayan bir ''o an''. Rakibi hakan şükür'ü durdurmak için adeta onun her hareketini takip ediyor… ve o anda ortaya hiç beklenmeyen bu uyum ortaya çıkıyor
  Parti zamanı  Sıradaki fotoğraf güney afrika'da çekildi. Partiler coşkuludur, eğlencelidir, gülümsetir. Bu öksüz çocuk da yaklaşan yeni yıl için düzenlenen bir partide... Partinin coşkusu onun yüzüne de yansımış… belki neşesinde çevresindeki duvarları süsleyen resimlerde görülen palyaçolardan birine dönüşmenin mutluluğu da var. Ama yüzündeki boyaları sürmese de ‘görenleri gülümseten bir yüz’ diye düşünmeden edemiyor insan.  Sudan’da bir çoban  Ap fotoğrafçısı john moore tarafından sudan'da çekilen bir fotoğrafla devam ediyoruz. Fotoğraftaki bir sığır çobanı. ''işiniz ne olursa olsun, hakkını vererek ve özen göstererek yapmanız gerekir'' ilkesinin canlı bir örneği gibi bu çoban. Sığırlarını hastalık taşıyan böceklerden korumak için yakmış bu ateşleri. Sonra da onları rahatsız etmemek istercesine sessizce ayrılıyor oradan.


  Gülümseyen gözler  Hindistan'da çekilen bir fotoğrafla başlıyoruz. Görme engelli hintliler, engellilerin haklarının korunması için parlamento önünde protesto gösterisi düzenliyor. Protestocuların yüzünde bir memnuniyet ifadesi var ama içlerinden biri hepsinden daha mutlu. Onu böyle gülümseten nedir bilinmez ama o anda ''görmeyen'' gözleri bile gülümsüyor...


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:14 pm

  Filistin İsrail İşte O Anlar

  Filistin'den bir annenin o anı 28 yaşındaki Beşir Ümran'ın cenazesinde çekilen bir fotoğraf. O bir polis memuruydu ama bir Hamas intihar komandosunun eylemini gerçekleştirmesi sonucu o da hayatını kaybetti. Yüreğinin acısı gözyaşlarıyla bütünleşmiş ve o anda belki de sadece Beşir Ümran için değil, onbinlerce Beşir Ümranlar için gözyaşı döküyor... bydigi  Bir perdenin arkasından değil bu bakış. İspanyanın Seville kentindeki yortu ayinleri sırasında tepeden tırnağa örtünmüş bir tövbekar, başına geçirdiği kukuletanın içinden inancına göre, günahkar dünyaya bakıyor. (Associated Press / Bernat Armangue)  Hindistanda dünya medyasının ilgisini çeken bir eylem var. Madhya Pradeshte inşa edilen dünyanın en büyük ikinci barajının daha da yükseltilmesine karşı çıkan ve açlık grevine başlayan eylemci Medha Patkar, 6 Nisanda polis zoruyla hastaneye kaldırıldı. Eylemcinin destekçilerinden biri olan köylü, o sırada Yeni Delhide Patkar için yapılan mitingde konuşmalardan birini dinlemekteydi. Işığın yüzdeki yerleşimi, çakır bakışlarındaki gölgeler, kalın çizgiler ve hatta duruş... Öylesine bir o an yakalamıştı ki Gurinder Osan, adam o anda orada bulunanların ortak duygularını yüklenmekteydi. (Associated Press / Gurinder Osan)  Dünyanın en yeni petrol üreticisi Çad’da bir okul... Bu ülkenin çocuklarının durumu da Afrika ortalamasını yansıtıyor. Yani petrol üreticisi Çad’da çocukların yüzde 60’ı eğitim olanağından yoksun bulunuyor. Bu çocuklarsa Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın yardımlarıyla ‘o’ anın yansıttığı koşullarda eğitim görüyor. İlk sıradaki kızlar, elle tutulurcasına yoğun bakışlarıyla foto muhabirini tutmaya çalışıyor. (Associated Press / Sayyid Azim)  Çocuğun adı Nesrin... Filistinli... El Halil’deki Fawar Mülteci Kampı’nda İsrail Ordusu’nun yaptığı bir operasyon sırasında evinin damındaymış. İsrail askerlerinin açtığı ateş sırasında plastik mermilerden biri yüzüne isabet etmiş. O sırada İsrail Ordusu sıhhiyesi çocuğa ilk müdaheleyi yapıyor. Mermi bir kere gidip vurmuş. Ama ‘o’ an, Nesrin’in hala yaralanmaya devam ettiğini göstermiş. (Associated Press / Nasser Shiyoukhi)  Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya’da bir fırtınadan hemen sonra... Belli ki arazinin sahibi, aynı familyanın farklı türlerini belirli bir düzen içinde dikmiş. Bir ondan, bir ondan... Birbirlerine yaslanmış badem ağaçları, havadaki pusdan da yararlanıp, baharı karşılamadaki farklılıklarını hoş bir desenle ortaya koyuyor. Gökkuşağı da bu güzel sürprizi kutsuyor. (Associated Press / Fresno Bee, John Walker)
  _________________


  Bir başka yer, bir başka bahar kutlaması... Japonya’da başkent Tokyo yakınlarındaki Takao Dağı. Baharın gelişinin kutlanmasının yanısıra bu etkinlikte Budist keşişler, çıplak ayakla közler üzerinden yürüyor. İnanışa göre amaç, arınmak. Keşiş acıyı dışlamak için içine gömülürken, ateş ve yakıcı sıcaklığı ‘o’ anda ne kadar da masum görünüyor. (Associated Press / Junji Kurokawa)  Sınırlarımız ötesinde günün olayından bir fotoğraf. İsrail ordusu, Filistin Halk Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet’in serbest bırakıldığı yönündeki söylentiler üzerine Filistin’de Eriha kentindeki cezaevine baskın düzenledi. Tanklar cezaevini kuşattı. Füze saldırısı oldu. Cezaevine buldozerlerle girildi. Çatışma çıktı, 2’si cezaevinin güvenlik görevlisi 3 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Hedef isim Ahmet Saadet teslim olmayı reddetti. Ama diğerleri böyle teslim oldu. İsrail güçleri pantolonlarını çıkarmalarını da istedi. ‘O’ ansa Filistin’deki dengesizlik karşısında, sanal otoritenin ve çaresizliğin fotoğrafı olarak tarihe geçti. (Associated Press / Muhammed Muheisen)  Filistin’de, Gazze Şeridi’nde çekilmiş bir fotoğraf. İhlas Haber Ajansı’ndan Cafer Eser, Meryem’i bu kadar yakından çekmeseydi, hikayesi böylesine açık görünmüyecekti. Yanık yüzünün çizgilerindeki ve gözlerinin derinliklerindeki kasvet, gelip geçecekti. Yakın çekim yapılmasaydı, dördü özürlü 8 çocuğuna bakmak için erkeklerle aynı fabrikada briket taşıyıp kürek salladığı, günde yeni Türk parasıyla 5 milyon lira kazandığı, kocasının da hapiste olduğu o kadar da anlaşılamayacaktı. Briket taşımaktan nasırlaşmış elleri emeğinin değerini böyle kocaman gösteremeyecekti. O an olmasaydı Meryem, aynı bedende iki ayrı hayat olarak karşımıza çıkmayacaktı. (İHA / Cafer Eser)


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:14 pm

  Fotoğrafta Iraklı bir kadın var. Saddam Hüseyinin soykırımla suçlandığı yeni davanın duruşmaları yapıldığı sırada Necefteki bir gösteriye katılmış. 1991 yılındaki Şii ayaklanması sırasında ölen kocasını hatırlamış. O anda içine gömüldüğü hatıraları gözlerinden sızmış. Kısacık bir alanda akan gözyaşı, 15 yıllık upuzun bir hüzün nehri gibi göründü bize... (Associated Press / Alaa al-Marjani)


  Afganistan’ın başkenti Kabil... İç savaşta harap olmuş bir binanın önünde iki kadın halı silkiyor. Beride derin bir kültürün parlak ürünü Afgan halısı, ötede ise modern bir camii. Ortada da geçmişle bugün arasındaki bağlantıyı kopartan sefalet. (Associated Press / Rodrigo Abd)  Jamaika’nın başkenti Kingston’da göstericilerle polis çatışıyor. Aslında bu bir tatbikat. İngilizler tarafından eğitilen güvenlik güçleri, Jamaika’da 2007’de yapılacak Dünya Kriket Şampiyonası’na hazırlanıyor. Anlaşılan özellikle gösterici rolündekiler işi epey ciddiye alıyor. Haliyle hareketten ve sahte de olsa ortamdaki gerilimden etkilenen ışık da işi ciddiye alıyor. (Associated Press / Collin Reid)  Belarus’ta kısa bir süre önce yapılan seçimlerin sonuçlarına itiraz edenlerin oluşturduğu muhalif hareket, iktidardakilerin sert müdahelesiyle karşılaştı. Sonuçta gösteriler sırasında çok sayıda muhalif tutuklandı. Bu genç ‘o’ anda tutuklu yoldaşlarının adlarının yazılı olduğu kağıttan kayıkları suya bırakmaktaydı. (Associated Press)  Orta Afrika yine karıştı. Geçen hafta Çad’ın başkenti N’djamena’ya bir saldırı düzenlendi. Fotoğraftaki genç adam, bu başırısız saldırı sırasında yakalanan bir gerilla. Sudan tarafından desteklendiklerini söylemiş. ‘O’ ansa tek bir insanın yüzünde Afrika’nın başına gelenlerin özeti gibi çıkmış. Başındaki ise bir anlamda hayat sigortası. Kızılhaç’ın kayıt belgesi... (Associated Press / Karel Prinsloo)


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:14 pm

  Maddi zenginliğine tezat, haber fotoğrafçılarına zengin olanaklar sunan Afganistan’dan bir fotoğraf. Kabil’de bir ekmek fırını... Mekan, izbe... İşçiler bu nedenle hayatın kuytularına bırakılmış insanlar gibi görünüyor. Pencerelerden sızan ışık huzmeleri de bu nedenle başka bir alemden gelmiş gibi duruyor. (Associated Press / Rodrigo Abd)  Foto Muhabirleri Derneği’nin geleneksel Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda Mustafa Pekçan Özel Ödülü’nü kazanan seriden bir fotoğraf. Zaman Gazetesi’nden Mehmet Demirci’nin çalışması. Pakistan Depremi’nde yaralı bir çocuk, ‘o’ anda acı ve umutsuzluğun da yorgun düşeceğini gösteriyor. Bununla da kalmıyor, ‘o’ anda gülümsemeyle hüznün en içli bileşinini ortaya koyuyor. (Mehmet Demirci / Zaman Gazetesi)  AIDS’in “korku” dolu yüzü
  AP fotoğrafçısı M. Lakshman'ın Hindistan'da çektiği bir fotoğrafla başlıyoruz. HIV taşıyıcısı bir anne ve yedi yaşındaki çocuğunun fotoğrafı bu… Aynı kaderi paylaşan anne ve çocuğunun yüzünde farklı duyguların izleri okunuyor. Küçük çocuğun yüzünde ve kocaman gözlerinde ''korku'' var. Annenin çok uzaklara dalan gözlerindeyse ''çaresizlik'' ve ''hüzün''. Küçük çocuğu bu kadar korkutan da annesinin ''çaresizliği'' gibi görünüyor.  Gülümseyen gözler
  Görme engelli hintliler, engellilerin haklarının korunması için parlamento önünde protesto gösterisi düzenliyor. Protestocuların yüzünde bir memnuniyet ifadesi var ama içlerinden biri hepsinden daha mutlu. Onu böyle gülümseten nedir bilinmez ama o anda ''görmeyen'' gözleri bile gülümsüyor...  Tablonun önünde
  İsrail Parlamentosu’nun duvarlarını süsleyen yağlı boya bir tablo… Ama fotoğrafta İsrail'de her an tetikte süren yaşamı hatırlatan bir ayrıntı var. Tablonun hemen önünden biri geçiyor... Parlamento binasında bir güvenlik tatbikatına katılan gaz maskeli, koruyucu giysiler içindeki bu görevli, ''o anda'' bir ruh gibi görünüyor.


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:15 pm  Hollanda Kraliyet Muhafızları çok yakında kraliçenin katılacağı bir tören için hazırlık yapıyor. Tören sırasında olağanüstü bir durumda, gözyaşartıcı gaz kullanılması ihtimaline karşı da duman kullanılıyor. Aslında amaç kendilerinden çok atlarını hazırlamak ama atlar bu durumdan pek de memnun görünmüyor.  Afganistan’da bir kız çocuğu
  NTV Muhabiri Nevin Sungur'un Afganistan'da çektiği bir fotoğraf... Kabil yakınlarındaki Birleşmiş Milletler kamplarından birinde, annesiyle birlikte sağlık kontrolünden geçmeyi bekleyen bir kız çocuğu. Nasıl Nevin Sungur onun güzelliğini farkettiyse o da objektifin kendisine yöneldiğini fark etmiş. Savaş koşullarında bir mülteci kampında zor koşullarda yaşayan bu çocuğun gözlerindeki umut kaybolmamış..  Yardımeli
  Associated Press fotoğrafçısı tarafından Sudan'da çekilen bir fotoğraf. Ülkenin güneyindeki kabilelerden birindeki cüzzam hastalarından biri yansıyor objektife... Görüntü hiçbirşey söylemeye yer bırakmayacak kadar çarpıcı. Cüzzam hastasının her halinden yardıma ne kadar ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Zaten o da kabileyi ziyarete gelen Katolik rahiplerden birinin koluna yardım umuduyla sarılıyor…  Mutsuz bakışlar
  Brezilya'da çekilen bir fotoğraf. Dört yaşındaki bu küçük kızın mutsuz bakışları fotoğrafçının objektifine takılıyor. Taisa adındaki bu küçük kızın ailesi hemen arkasında görülen kömür madeninde çalışıyor, hatta ondan sadece birkaç yaş büyük olduğu halde madende çalışan çocuklar da var. Yaşamlarında yoksulluk öyle büyük ki, belki de onu bekleyen gelecek, bu mutsuz bakışları daha o yaşta yüzüne konduruyor  Filipinlerde heyelan
  Filipinlerden bir o an. Filipinlerde meydana gelen heyelanda yaklaşık 80 kişi hayatını kaybetti. Fotoğraftakiler, felaket bölgesinde hayatta kalanlar. Bu o ansa, onlar kadar şanslı olmayan yakınlarının cansız vücutlarına bakarken elde edilmiş.  Basit bir olay
  Fotoğraf Kudüsten. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir, El Aksa Camiini ziyaretinde bir grup Filistinlinin saldırısına uğradı. Fotoğraf, Mahir'in saldırı anında değil de olay yerinden uzaklaştırılırken yaşanan kargaşa yüzünden hırpalandığını gösteriyor. Mahir, bir gün sonra, yaşadıklarını basit bir olay olarak nitelendirdi ama o ana tanıklık eden bu fotoğraf, Mahir'in büyük bir korku yaşadığını gösteriyor.


  [b]

  İtfaiye eri
  Ankara Ulus'ta Modern Çarşı’da çıkan yangını söndürme çalışmaları sırasında çekilen bir fotoğraf. İtfaiye görevlilerinden biri korku dolu gözlerle çevresine bakıyor. Belli ki yangının boyutu onu bile ürkütmüş… Sular altında kalan itfaiye erinin çaresizlikle pencereye tutunan elleri de bir hayli yorulduğunu anlatıyor.  Yangın ve balık
  Avustralya'dan bir ‘o’ an. Arkada karanlığı bile aydınlatabilecek büyüklükte bir orman yangını görülüyor. Ancak fotoğraftaki balıkçı sanki arkasındaki olayın hiç farkında değil. O, ‘o’ andaki önceliğiyle meşgul. Büyük bir sükunet içinde noel yemeğinde yiyeceği balıkları tutuyor.  Yas
  Fotoğraf İran'dan... Bem kentini yerle bir eden, 30 bine yakın insanın ölümüne yol açan deprem felaketinden sonra çekilen bir ‘o’ an bu... Fotoğraftaki İranlı ölen yakınları için yas tutuyor yıkıntılar arasında. Tam 17 akrabasını kaybetmiş depremde. Suskun görünüyor ama sanki çaresizliğin sesi duyuluyor gibi...
  [/b]


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:15 pm  01 - 31 mart 2004250 bin kişiden biri o... Yeni yeni çalışmaya başlayan uluslararası
  yardım kuruluşlarından henüz sadece yiyecek yardımı alabilmiş. Giysi yardımı yok...
  Zaten içinde bulunduğu koşullarda giyinmesi değil beslenmesi önemli. Kaosun bugünlerdeki
  mekanı Amerika kıtasının en yoksul
  ülkesi Haiti'deki durumu anlatan bir çocuk o...Uzaktaki bir


  National Geographic Türkiye Dergisi'nin bu ayki sayısında ana makale, ekonomik olarak hızla büyüyen Çin'le ilgili. Bu fotoğraf da o makaleden. Li Aihua, bir altın madeninde çalışırken yakalandığı silikoz hastalığı nedeniyle ölen 29 yaşındaki oğlu için hukuk mücadelesi veriyor. Ve ‘o’ anda evladının fotoğrafıyla tezat bir ruh hali içinde bulunuyor. Bu fotoğrafın yeraldığı makaleyse ''Çin’in büyümenin sancısı'' adını taşıyor.  Sessiz yalnızlık içindeAfganistan’daki Kabil yakınlarında bulunan Policharki Cezaevi’nde çıkan isyanla ilgili bir fotoğraf. İçeridekilerin yakınları bilgi almak için Afgan askerden medet umuyor. Kadınlardan ikisinin yalvaran bakışları, görünecek yer bulamayınca vücutlarının duruşuna yayılıyor. Ve gözyaşlarını silmek için burkasını açan kadın... Ağlayışı hem üzüntüsünün boyutunu hem de onca kalabalığın içinde çaresiz, sessiz yalnızlığını anlatıyor. (Associated Press / Rafiq Maqbool)  Irak’taki saldırının ardından‘O’ anda karenin içinde hayatta olan 7 kişi var. Birinin hala hayatta olduğu şüpheli, çünkü çok ağır yaralanmış. Üçünün yüzündeyse yaralıyı hastaneye yetiştirme telaşı var. Biriyse yaşadıklarının ardından gördüğü manzaraya isyan ediyor. Diğer üç kişi ise şokta. Bu fotoğraf, Kerbela'da aşure törenleri sırasında yaşanan bombalı saldırıdan sonra çekildi.  Değişik bir sunumİtalya'da düzenlenen San Remo Şarkı Yarışması’ndan bir ‘o’ an. Fotoğraftaki yarışmayı kazanan bir sanatçı mı? Hayır... Yarışmayı kazanan sanatçının yakını mı? Hayır... ‘O’ anda fotoğrafçının objektifine yakalanan yarışmanın sunucusu. Anlaşıldığı üzere değişik bir sunucu...  Ümitsiz çabaIrak'ta, karşısındaki insana derdini anlatmaya çalışan bir kadının ‘o’ anı. Karşısındaki, bir hastane görevlisi... Bağdat'taki son bombalı saldırıda, ailesinden ağır yaralanan iki kadını görebilmek için hastaneye gitti ama içeri alınmadı. Bu ümitsiz çaba AP fotoğrafçısı Maya Alleruzo'nun dikkatini çekti ve hastane önündeki onca hareketlilik içinde kadının yalnızlığı, çaresizliğini anlatan bu ‘o’ an oluştu...


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:15 pm

  Acı veren sevgiÜmit Bektaş’ın Ankara'da çektiği bir ‘o’ an. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara'da destek gösterileriyle karşılanıyor. Denktaş'ın bu destekten memnun kaldığını tahmin etmek zor değil, ama Denktaş ‘o’ anda zor anlar yaşıyor. Kalabalıktan biri elini yakalayıverince Denktaş'ın biraz canı yanıyor. Bazen sevginin fazlası insanın canını acıtıyor…  Çocuklarıyla bir öğle uykusuNational Geographic fotoğrafçısının, kuraklık ve aşırı sıcakların pençesindeki bir ülkede, Mali'de çektiği bir ‘o’ an... Kadın denilince ilk akla gelen yüce duyguyu anımsatıyor bizlere, annelik duygusunu... Bir anne ve çocukları öğle sıcağında çadırlarında uykuya dalmışlar. Bir kadının en masum haliyle nasıl şefkatin sembolü olduğunu ve bu şefkat sayesinde huzur içinde uyuyan çocukları görüyoruz.  Gözlerdeki kaosHaiti'den bir ‘o’ an. Kaos, geri planda, çevrede ve kaos aslında gözlerde... Fotoğraf, Başkent Porto Prince'in en önemli ticari havalimanlarından birinde çekilmiş. Hükümete karşı mücadele eden isyancıların kente yaklaştıkları haberi, işte böyle bir kargaşaya yol açmış. Yağmalamalar artmış ve bu çocuk da bulduğu bir et parçasını kapmış. O koşullarda müthiş değerli bir parça ama ‘o’ anda henüz o da sevinemiyor...
  Birşeyler bulma ümidiNijerya'nın Lagos kentindeki yangın felaketinin hemen ardından çekilmiş bir ‘o’ an. Yüzlerce insanın evsiz kaldığı yangın sonrasında bir kadın, çöp yığını haline gelmiş enkazda, işe yarar birşeyler kalmış mı diye bakınıyor. Belli ki yangının dumanı ve sıcağı hala etkili ama o, yine de yıkıntıları karıştırmakta ısrarlı. Hatta birşeyler bulmuş da... Bir şeyler...  İspanya’da terörFotoğraf İspanya’dan. 180'den fazla insan, üç ayrı tren istasyonundaki patlamalarda hayatını kaybetti. Bu fotoğraf da Atocha Tren İstasyonu'ndaki patlamadan hemen sonra çekilmiş. Terörün insanlıkdışı, kanlı yüzünü gösteren bir ‘o’ an... Masum insanları iş saatinde kurban seçen terörün yol açtığı dehşet, korku ve çaresizlik bu iki insanın yüzünden de okunuyor. İkisi de yaralanmış ve bir ağacın dibinde yardım bekliyorlar. Bir yaralı da cep telefonuyla yakınlarını aramaya çalışıyor.  Kan rengi üzerinde matemİspanya terör saldırılarının ardından ayağa kalktı. Herkes sokaklara döküldü ve hep birlikte terörü lanetleyip ''insanlık için birlik ve beraberlik'' mesajları verildi. En çarpıcı mesajsa göstericilerin hep birlikte ellerini havaya kaldırıp ''teröre dur'' demesiydi. Bu göstericiyse ortak eylemi farklılaştırarak avucunun içini terörün simgesi kan rengi kırmızıya boyamış. Üstüne de ''siyah matem kurdelası'' çizmiş. Böylece ‘o’ anda daha güçlü bir ''teröre geçit yok'' mesajı vermiş.


  _________________
  avatar
  özge
  Forum uploader
  Forum uploader

  Kadın Mesaj Sayısı : 564
  Yaş : 27
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 1315
  Kayıt tarihi : 06/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  15/20  (15/20)

  Sabit Geri: İşte O an' LAR

  Mesaj tarafından özge Bir C.tesi Tem. 04, 2009 9:15 pm

  Dur ihtarıİç savaşın yaşandığı Haiti'den bir fotoğraf. Devlet Başkanı Aristide ülkeden uzaklaştırıldı ama kargaşa bir türlü son bulmadı. Başkent Porto Prince'teki kontrol noktasından aracıyla geçerken ''dur'' ihtarına uymayan bir görevli, Amerikan denizcileri tarafından vurulmuş. Yakınları da yasını tutmaya olay yerinde başlamış...  Barış melekleriSydney'de Çinli sanatçı Zang Huan'ın gösterisi sırasında çekilmiş bir ‘o’ an. Sanatçı, Sydney Sanat Müzesi'ndeki gösterisi sırasında ağzında bir demet tütsü tutuyor. Bu aslında Budizm’in geleneksel sembollerinden biri, bilgeliği ve barışı temsil ediyor. Demetin ucundaki hareler de tütsüden çıkan bilgelik ve barış melekleri gibi görünüyor  O’ anın büyüsüFotoğrafta uygun açı önemlidir… Işık da önemlidir, hatta kullanılan kamera da önemlidir. Ama belki hepsinden de önemlisi ‘o’ anın büyüsünü yakalamaktır. Savaşın birinci yılında, Bağdat'taki Raşit Caddesi’ndeki kahvenin içinden çekilen bir fotoğraf. Uygun açının, ışığın, kullanılan kameranın ve bütün bunların üstünde ‘o’ anın tılsımını yakalayan ve bu sayede Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’nda birinciler arasında gelen bir fotoğraf. Belçikalı Bruno Stevens'ın yakaladığı bir ‘o’ an...  Madrid’de acı bir anma töreniİspanya'nın Başkenti Madrid'de, terör saldırında ölen 190 kişi için devlet töreni düzenlendi. Almudena Katedrali’ndeki törene, saldırılarda yakınlarını kaybedenler, dünyanın dört bir yanından siyasilerle birlikte patlamalarda yakınlarını kaybedenler ve ''teröre dur'' diyen diğer İspanyollar da katıldı. Kiliseye giremeyenler, töreni dışarıda kurulan dev ekranlardan izledi. Dışarıdan ya da içeriden izlemek farketmedi. Bu yaşlı İspanyol dışarıdakilerden biriydi...  Bir Hindu geleneğiHindistan'da çekilen bu fotoğraftaki adam bir suçlu değil. Ceza çeksin diye vücudu toprağa gömülmemiş. Etrafı rengarenk çiçeklerle dolu ama burası onun mezarı da değil. 37 yaşındaki bu Hindu rahip, bir bayramı kutluyor. Bu bir Hindu geleneği Navratri Bayramı’nda. O da kendini toprağa gömmüş, huşu içinde dua ediyor. Daha önce 18 kez daha yapmış bunu...  Su dürüsttür… Eğer durgunsa üzerine düşeni yansıtır. Bu nehrin yansımasında da geleneksel bir dini festivale katılan Hindular’ı görüyoruz. Yıkanacaklar ve inançlarına göre arınacaklar. Ama maneviyat bir kenara bırakılırsa fizik kanunlarına göre kirlenecekler. Çünkü su, bütün dürüstlüğü ile onlara kirli olduğunu da söylüyor.
  Gerçekliği görme çabasıBu bakış, Irak Savaşı’nın mağdurlarından birinin bakışı. Saddam devrildiğinde o ve diğerleri çok çektiler. Yağmacılar, altlarındaki yatakları bile aldı. Bazılarına tecavüz ettiler. Günlerce bakıcısız kaldılar ve sonunda, bir yıl sonra, biraz olsun insanca bir ortama kavuştular. Bağdat'taki El Reşit Akıl Hastanesi'nde çekildi bu fotoğraf... Geride yeni boyanmış parmaklıklar, öndeyse bir şizofren, gözlerinde biraz ışık, biraz umut ve biraz endişeyle objektife bakıyor...  Zor bir an
  Fotoğraf Ortadoğu’dan bir zor an. Filistinli çocuklar ağlamıyorlar ancak ağlamamak için çaba gösteriyorlar. İsrail'in ördüğü bariyeri protesto etmek için düzenlenen gösteride atılan gözyaşartıcı gazdan korunmak amacıyla gözlerini kapatıyorlar.  Yanan Adam Festivali
  Nevada Çölü'nde elde edilen bu ‘o’ an, 1986'dan bu yana her yıl düzenlenen Yanan Adam Festivali'nden bir kare. Her yıl buraya akın eden yaklaşık 20 bin Amerikalı'dan biri var bu fotoğrafta. ‘O’ an, gündemdeki filmi, ''İsa'nın Çilesi''ni çağrıştırıyor. Çöldeki kum fırtınası sırasında Hazreti İsa gibi yarı çıplak bir halde ellerini açmış, adeta çarmıha gerilişi simgeliyor fotoğrafta. Ve güneşe karşı, önündeki su şişesiyle fırtınada kendi çilesini dolduruyor gibi. Bu fotoğrafla Reuters fotoğrafçısı, 2004 New York Basın Fotoğrafları Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü.  Yaşam kaynağı
  Yaşam kaynağı olan suyun değeri, eksikliği ve yokluğu hissedildiği zaman daha iyi anlaşılıyor. Afganistan'daki mülteci kampında da suyun ''az bulunur'' olduğu bu kareden anlaşılıyor. Mültecilerden biri kana kana su içerken, kovalarını doldurmak için sırasını bekleyen çocuğun hali orada suyun ne kadar değerli olduğunu gösteriyor


  _________________

   Forum Saati Perş. Eyl. 20, 2018 2:30 pm