İndirizle Paylaşım Platformu

TürkiYenin Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
Paylaşımlardan Daha iyi Faydalanmak için kayıt olunuz.
İyi Forumlar dileriz Wink

İndirizle Paylaşım Platformu

İndirizle Foruma Hoşgeldiniz, Eğer bu sizin ilk ziyaretiniz ise lütfen forum kurallarını okuyun,her türlü teknolojik bilgiye en hızlı ve güvenli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. İyi Vakit Geçirmenizi dileriz.


  Bilgisayarınıza bunları mutlaka yapın

  Paylaş
  avatar
  Sükrü
  Hızlı ÜYE
  Hızlı ÜYE

  Erkek Mesaj Sayısı : 137
  Yaş : 53
  Takımım :
  Points : 217
  Kayıt tarihi : 20/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  0/0  (0/0)

  Sabit Bilgisayarınıza bunları mutlaka yapın

  Mesaj tarafından Sükrü Bir Paz Tem. 26, 2009 12:01 am

  PC'nizin ilk günkü performansını mumla aramaya mı başladınız? Öyleyse şimdi bakım zamanı...

  1) Bilgisayarınızı güvenlik taramasından geçirin  Hangi antivirüsü kullanıyor olursanız olun yapacağınız ilk iş sık sık bilgisayarınızı taramadan geçirmek. Eğer güvenlik yazılımınızın sizin yerinize gerçek-zamanlı koruma sağladığını düşünüyorsanız, bu düşünceden vazgeçmeniz yerinde olur. Periyodik olarak güvenlik taramalarını manuel yani kendi başınıza yapmak suretiyle internet ya da başka platformlardan bilgisayarınıza sızacak herhangi bir tehdidin de önüne geçebilme şansına sahipsiniz.


  2) Sabit diskinizi fiziksel taramadan geçirin  İnternet üzerinde bulunan ücretsiz birçok hard disk tarama aracı var; ancak Hard Disk Sentinel isimli yazılım, sadece dahili HDD'leri değil, harici HDD'leri de komple fiziksel taramadan geçirebiliyor. Böylece Hard Disk'inizde aşırı ısınma olup olmadığını, fiziksel bir hasarın meydana gelip gelmediğini bu yazılım sayesinde kolayca teşhis edebilirsiniz.


  3) Hatalara karşı sürücünüzü kontrol edin
  Sabit diskinizi olası hatalara karşı periyodik olarak taramadan geçirmenizde her daim fayda vardır. Bunun için Bilgisayarım'a çift tıklayın ve ardından herhangi bir HDD sürücünüze (C: gibi) sağ tıklayın ve Özellikler'ine girin. Bir sonraki adımda ise Araçlar sekmesine gelerek 'Şimdi Denetle'ye tıklayın(bu arada iki kutucuğunda seçili olmasına dikkat edin).


  4) Sabit diskinizi temizleyin
  Windows'un kurulumunun ardından uzun bir zaman geçtikten sonra bilgisayarınızın artık eskisi kadar hızlı olmadığına şahit olursunuz. Bunun en büyük sebeplerinden biri hiç şüphesiz Windows'un gerektiği gibi temiz tutulmaması ve Kayıt Defteri'nin yüklenen programlarının sayısıyla doğru orantılı olarak daha da kompleks bir yapıya bürünmesi denilebilir. Kullanımı basit, ancak oldukça etkili olan CCleaner ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.


  5) Sabit diskinizi birleştirin  Windows Vista, otomatik olarak birleştirme işlemini belirli periyotlarda yerine getiriyor; fakat Windows XP kullanıcıları bu imkandan elbette faydalanamıyor ve bu nedenle sık sık manuel olarak kullanıcıların bu işlemi yerine getirmesi gerekiyor. Oysa kullanıcılar bu işlemi düzenli aralıklarla yapmayı genelde ihmal ettiği için sistem performansında zamanla ciddi düşüşler gözlemlenebiliyor. Bu nedenle en az ayda bir kez hard diskinizi birleştirme işleminden geçirmeniz oldukça önemli. Bunun yanı sıra Defraggler isimli yazılım ile de HDD'nizi en kolay ve pratik bir şekilde birleştirme işleminden geçirebilirsiniz.


  6) Belleğinizi test edin
  Belirli aralıklarla bilgisayarınızın hafızasını (Random Acess Memory - RAM) hatalara karşı taramadan geçirmelisiniz. Windows XP altında Windows Memory Diagnostic aracını bu işlem için kullanabileceğiniz gibi, Vista kullanıcıları da söz konusu aracı Vista Kurulum CD'sinde bulabilir.


  7) Donanımınızı test edin  BurninTest isimli bir araç sayesinde donanımlarınızı ayrıntılı bir şekilde taramadan geçirebilir, donanımlarınızda meydana gelen problemlerin kaynağını öğrenebilirsiniz.


  Surprised BIOS güncellemelerinizi kontrol edin  BIOS'unuz için en yeni güncelleştirmelerle ilgili bilgi almak ve bu güncelleştirmelerden faydalanabilmek için anakartınızın ya da PC'nizin üreticisinin web sayfasına göz atabilirsiniz. BIOS güncelleştirmeleri, kümülatif bir yapıya sahip olduğundan en son yüklenen güncelleme daha önce yayınlanan güncelleştirmeleri de beraberinde getirmektedir.

  9) Windows'unuz güncel mi?  Windows'unuzun Otomatik Güncelleştirmeleri'nin açık olmasına dikkat edin. Böylelikle her seferinde Windows güncelleştirmelerini bilgisayarınıza indirmek için bir uğraş vermenize gerek kalmaz. Windows'unuzu güncel tutmanızın her açıdan büyük bir önemi vardır. Eğer güncelleştirmelerinizin bir kısmının eksik olduğunu düşünüyorsanız Security Baseline Analyzer isimli Microsoft aracına bir göz atmanızda fayda var.


  10) Sürücülerinizi güncel tutun  Bilgisayarınızda bulunan donanımlarınızın sürücülerini mutlak suretle güncel tutmalısınız. Bunun için donanım üreticilerinin web sayfasına girerek güncelleştirmeleri indirebileceğiniz gibi RadarSync isimli ücretsiz yazılım sayesinde de güncelleştirmeleri an be an takip edebilirsiniz.

   Forum Saati Paz Ara. 16, 2018 5:19 am