İndirizle Paylaşım Platformu

TürkiYenin Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
Paylaşımlardan Daha iyi Faydalanmak için kayıt olunuz.
İyi Forumlar dileriz Wink

İndirizle Paylaşım Platformu

İndirizle Foruma Hoşgeldiniz, Eğer bu sizin ilk ziyaretiniz ise lütfen forum kurallarını okuyun,her türlü teknolojik bilgiye en hızlı ve güvenli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. İyi Vakit Geçirmenizi dileriz.


  İşte Dünyanın en büyük ve en küçük çanakları ve canak tipleri

  Paylaş
  avatar
  Shade_hell
  Administör
  Administör

  Erkek Mesaj Sayısı : 1367
  Yaş : 28
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 2013
  Kayıt tarihi : 11/09/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  100/100  (100/100)

  Yahuuu İşte Dünyanın en büyük ve en küçük çanakları ve canak tipleri

  Mesaj tarafından Shade_hell Bir Ptsi Tem. 27, 2009 10:53 am


  PortoRiko'nun kuzey sahilindeki Arecibo'da kurulu bu gözlemevi dünyanın en büyük çanağına sahiptir. ABD milli bilim vakfı(NSF) ile Cornell üniversitesi tarafından müştereken işletilmektedir. Gözlemevi ""ulusal astronomi ve iyonosfer merkezi""(NaiC) ismini de kullanmaktadır.

  Dünyada bu güne kadar inşa edilen en büyük radyo teleskop özelliğini taşıyan çanak ile radyo astronomi, yersel aeronomi, gezegen radar bilgileri toplanmaktadır. Gözlemevi çok çeşitli işlerde kullanılmakla beraber esas görevi uzaydaki objeleri gözlemlemektir. İlginç görünümü nedeniyle bu çanak birçok filmde de sahnelenmiştir(başta james bond filmi golden-eye).

  İnşasına 1960 yılında başlanmış, 1963'de bitirilerek kullanıma açılmıştır. Çanak çapı tam 305 metredir. Parabolik değil küresel olan yansıtıcının yüzeyinin inşasında herbiri 2x1metre boyutlarında tam 38.778 adet delikli aluminyum levha kullanılmıştır.

  Çanaktan yansıyan dalgaların toplandığı odak kısmında havada 150m yüksekte asılı 900 tonluk bir platform yeralmaktadır. Platform biri 110m, diğerleri 80m yüksekliğindeki üç betonarme kuleye asılı 18 çelik halat tarafından taşınmaktadır. İkincil ve üçüncül yansıtıcıların yeraldığı çanağı taşıyan platformda 93 metre boyunda yay şeklinde ve dönebilen bir azimut ayar rayı yeralmaktadır.

  Çanağın yerinin ekvatora yakın olması nedeniyle güneş sistemindeki tüm gezegenleri ve 1 ile 38 derecelik deklinasyon açısıyla yaklaşık 40 derecelik bir görüş açısında bulunan tüm gök cisimlerini gözleme imkanına sahiptir


  _________________

  Sevmek Suçmuş Bilemedim Şu Kalbime Söz Geçiremedim Yanlızlık Kaderimmiş Yar Başka Kimseyi Sevemedim ????
  avatar
  Shade_hell
  Administör
  Administör

  Erkek Mesaj Sayısı : 1367
  Yaş : 28
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 2013
  Kayıt tarihi : 11/09/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  100/100  (100/100)

  Yahuuu Geri: İşte Dünyanın en büyük ve en küçük çanakları ve canak tipleri

  Mesaj tarafından Shade_hell Bir Ptsi Tem. 27, 2009 10:53 am

  ufak (mini) çanaklar
  15-20 cm ye kadar küçük uydu antenler yapmışlar.Sizlerinde görmesini istedim...

  http://www.mini-sat.com/

  _________________

  Sevmek Suçmuş Bilemedim Şu Kalbime Söz Geçiremedim Yanlızlık Kaderimmiş Yar Başka Kimseyi Sevemedim ????
  avatar
  Shade_hell
  Administör
  Administör

  Erkek Mesaj Sayısı : 1367
  Yaş : 28
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 2013
  Kayıt tarihi : 11/09/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  100/100  (100/100)

  Yahuuu Geri: İşte Dünyanın en büyük ve en küçük çanakları ve canak tipleri

  Mesaj tarafından Shade_hell Bir Ptsi Tem. 27, 2009 10:53 am

  Genel olarak ikiye ayrılır.

  Parabolik antenler: (Merkez Odaklı)
  Mahzurlu tarafı sinyallarin bir bölümünün alıcı kafa yani LNB ve kolları ve kablo tarafından engellenmesidir. Bu gölgeleme yüzünden 80-90cm çapında olan ufak çaplı antenlerde ancak %60-65 civarında bir randıman sağlanabilir. Dolayısıyla ufak çaplı antenlerde genellikle parabol tipi uygulanmaz. Parabol tipi imalat ancak 150 cm ile 700 cm arası çaplar için özellikle de hareketli antenler için tavsiye edilmektedir.

  Offset antenler:
  Yine parabol geometrisi esas alınarak üretilmektedir ancak parabol kollarından birinin muayyen bir bölümü kullanılmaktadır. Ofset antenlerin randımanı %72’lere kadar yaklaşabilir.

  - Tahmin edileceği gibi offset antenlerin birçok avantajları bulunmaktadır. Şöyle ki:

  a. Çanak yer yüzeyine dikey vaziyette durduğu için su ve kar tutması asgari düzeydedir.

  b. LNB ve tutucu kollar uzaydan gelen sinyallari gölgelemezler.
  B - Çanak Anten Malzemeleri ve Kalınlıkları:

  1. Polyester: Rüzgara ve korozyon etkisine daha mukavim olmakla birlikte organik bir madde olması nedeniyle zaman karşı dayanıklılığı daha azdır.

  2. Alüminyum, duralümin veya değişik metal karışımları.

  3. Çelik saç.

  4. Örgülü tel veya delikli (perfore) madenlerden olanlar.

  5. Değişik maddelerden iki veya daha çok parçalı olanlar.

  Çanak antenlerin et kalınlıkları kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir, örneğin rüzgara dayanıklılık yönünden çelik saçtan imal edilmiş antenlerde aluminyum antenlere kıyasla daha ince malzeme kullanılmak mümkündür, ancak hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın anten çapları büyüdükçe malzeme kalınlıkları da tabiidir ki o nisbette artacaktır.

  Antenlerin çapına ve madensel niteliğine göre gereken et kalınlıklarını içeren bir tabloyu yazımızın son bölümünde bulabilirsiniz
  C - Çanak Anten Şekilleri:

  1. Dairesel.

  2. Elips.

  3. Üçgen şeklinde (yay kenarlı)

  4. Dikdörtgen veya kare şekline (yay kenarlı) benzer olanlar.

  5. Cassegrain tipi çanaklar. Bu tipte iç içe konmuş iki çanak bulunmaktadır. Ortasında ufak bir delik olan içteki çanak, dıştakinden oldukça küçük1/5-10 nisbetindedir. Büyük çanak normal çanaklar gibi çalışmakta içteki ise dış bükey yansıtıcı olarak vazife görmektedir. Neticede iki defa yansıyan sinyallar sonunda büyük parabolün merkezinde birleşerek ince bir hüzme kalinde LNB’ye ulaşmaktadır (lazer ışınlar gibi). Ufak çanağın büyük çanağı gölgeleyerek kayba neden olmasına rağmen oldukça verimli bir sistem olmakla birlikte imalatı zahmetli ve pahalıdır

  Not.Özellikle 3 ve 4’de belirtilen tipler estetikten öte bir özellik göstermemektedirler.
  D - Mount veya Çanak Ayar Mekanizması:

  Mount olarak adlandırılan ve antenle direk arasındaki bağlantıyı temin ederek çanağın hedef uyduya tam olarak ayarlanmasını sağlayan parçalar topluluğudur.


  Genel olarak üç tip mount mevcuttur.

  1. Sabit antenler için olanlar.

  2. Hareketli ve teleskopik motorlu antenler için olanlar,

  3. Hareketli ve DiSEqC motorlar için olanlar.

  Her imalatçı kendi çanağına göre mount imalatını gerçekleştirmekle birlikte burada en önemli noktalardan biri çanak ve mount malzemesinin genleşme katsayılarının birbirine uygun olmasıdır. Örneğin çelik saçtan imal edilmiş bir çanak için demir mount nisbeten uygun olabilir ancak aluminyumdan imal edilmiş bir çanak ile demirden yapılmış bir mount’un ne nisbette bağdaşabileceği şüphelidir.

  Gece ve gündüz , yaz ve kış ısı farkları biri diğeriyle çok farklı genleşme katsayılarına sahip iki madenden zayıf olanın aleyhine çalışarak çanağın deformasyonuna sebebiyet verebilir. Anten çapları büyüdükçe çanaktaki deformasyonun da o nisbette büyük olacağı aşikardır.

  Polyester antenlerde uyuşmamazlık daha az görülmekle birlikte bu tip antenlerde zaman içinde çatlaklar oluştuğu ve güçlü güneş ısısıyle sarkmalar meydana geldiği gözlenmektedir.

  Zaten plastik maddelerin dayanıklılık ömrünün genel olarak 20-25 yıl olduğu bilinmektedir.
  E - Boya veya Yüzey Kaplaması,

  Yukarda değinildiği üzere santimetrik dalga boyları ile çalışılmakta olduğundan çanak yüzeylerinin pürüzsüz ve tam yansıtıcı olması gereklidir.

  Ideal olan boya tatbik edilmeden önce çanak sathı oksitten yani pastan tamamen arındırılmalı, parlak pürüzsüz bir satıh elde edilmeli ve boya bekletilmeden tatbik edilmelidir. Boya saf polyester cinsi olmalı kurşun esaslı olmamalı ve içinde kesinlikle hiçbir madeni toz ve oksit barındırmamalıdır. Kullanılan boya parlak ve düz netice verecek şekilde olmamamlıdır zira çanak yüzeyinden yansayan güneş ışınları odak noktasında olan LNB’nizin aşırı ısınmasına dolayısıyla çıkış gücünün düşmesine hatta bozulmasına sebep olabilir. Yukardaki esaslar göz önüne alınarak çarpmalara ve hava değişikliklerine mukavim olduğunu varsayarak mat fırın boya tercih edilmelidir.

  Aluminyum çanaklarda ise titanyum anodlama sistemi kullanılmalı ve antistatiklik temin edilmelidir.
  F - Kirlilik Ve Yaşlanma:

  1. Anten üzerinde zamanla birikecek kirler çok kısa dalgalarla çalışan sistemi bozacaktır

  2. Poliester antenlerde daha fazla görülmekle birlikte aluminyum ve çelik antenlerde yaşlanmayla ve güneşin etkisiyle meydana gelecek ve gözle farkadilmeyen sarkmalar ve deformasyonlar antenin performansını oldukça düşürecektir
  G - Madeni Çanak Anten İmalat Usulleri ve Tatbikat:

  Madeni çanak anten imalat usulleri parçalı olanlar hariç genel olarak ikiye ayrılmaktadır:

  1. Sıvama

  2. Basma veya pres usulu imalat.

  Her iki imalat sisteminde de önemle üzerinde durulacak husus, hangi maden kullanılırsa kullanılsın madenin elastikiyetle, yani yaylanma suretiyle, az bir miktar olsa da geri gelmesi yani eski haline gerilemesidir. Poliester çanaklarda ise maddenin tabiyetından dolayı sonradan meydana gelen değişiklikler hatalara yol açabilmektedir Bu durumda çanağın dış bölümleri vazife görmeyecek ve örneğin 150 cm çapında bir çanak 90 -100 cm lik bir performans gösterecektir (yarı yarıya)

  Bu husus sıvama usulle yapılan çanaklarda daha belirgin olarak karşımıza çıkmaktadır şöyle ki:

  Batı menşeyli, performanslı bir çanak üzerinden kullanılacak madenin elastikiyeti ve işlem esnasındaki ısınma katsayıları hesaplanmaksızın tıpatıp sıvama kalıbı çıkartılmakta ve bu kalıp üzerinden sıvama işlemi gerçekleştirilmektedir ki bu da orijinale göre %50’lere varan düşük performanslı çanak ürtimine sebebiyet vermektedir. Ayrıca benzerinin orijinalden daha az kaliteli olacağı da herkesin bildiği bir gerçektir. Bu usul büyük bir yatırım gerektirmez. Sıvama usulünün başka bir dezavantajı da bazan sıvama esnasında kabartma ve çökme içeren bölgelerin meydana gelmesidir. Bu bölgeler milimetrenin bile mühim rol oynadığı yansıtıcı çanakta dalgaların odak noktasındaki LNB’ye ulaşmasını engelleyecektir.

  Pres veya basma suretiyle imal edilen çanaklarda daha iyi performans elde edilebilir. Bu usuldeki imalat tahmin edildiği gibi çok büyük kalıp dolayısıyle pres yatırımları gerektirir. Kullanılacak madenin daha önce muayyen bir ısıda ısıtılması, kullanılacak kalıbın da aynı ısıda olması ve yinede kalıbın dizaynında az da olsa madenin elastikiyet durumunu göz önüne alınması gerekmektedir. Çanak antenlerde birbiriyle uyuşma söz konusu değilse bile binek otolarında kapı, bagaj kapağı, tavan, ön kapak gibi kaporta saçlarının presden çıktığında nasıl birbiriyle presizyon diye andığımız şekilde mikrometrik uygunluk sağlıyorsa pres çanaklardaki imalat bu yönde yapılmalıdır.

  Yukarda bahsedilen usullere uyulmadığı taktirde elde edilecek çanak anten fiili alanının belki yarısı kadar bir performans gösterecektir. Sıvama suretiyle yapılanlarda daha fazla görülen bu performans düşüklüğünün ileri derecede olmasının sebebi çanağın dış bölgelerinde metalin elestikiyet etkisinden geri gelmesi ve bu bölgelerin yansıtıcı görevi görmemesindendir. Bütün bu noktalar çanak imalatının ne kadar büyük yatırım, uğraş ve özveri isteyen bir iş olduğunu bize göstermektedir. Oysa ki çanak fiyatlarına kıyasla bir çanakta kullanılan toplam malzemenin çanağın satış fiyatına kıyasla 1/5 ila 1/10 nisbetinde olması bu imalatı cazip hale getirmekte ve geniş bilgi gerektiren bu kolda piyasamızda kalitesiz çanak bolluğu yaşanmaktadır.

  İlk görüşte kaliteli bir çanağın performansıyle kıyaslaması mümkün olmayan son kullanıcının ise heybetine aldanarak satın aldığı 1,5 - 2 metrelik kalitesiz çanaktan ötürü kaderine razı olmaktan başka yapacağı birşey kalmamıştır, ta ki ilerde durumu farkedinceye kadar.

  saygılar


  _________________

  Sevmek Suçmuş Bilemedim Şu Kalbime Söz Geçiremedim Yanlızlık Kaderimmiş Yar Başka Kimseyi Sevemedim ????

   Forum Saati Ptsi Kas. 12, 2018 10:00 pm