İndirizle Paylaşım Platformu

TürkiYenin Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
Paylaşımlardan Daha iyi Faydalanmak için kayıt olunuz.
İyi Forumlar dileriz Wink

İndirizle Paylaşım Platformu

İndirizle Foruma Hoşgeldiniz, Eğer bu sizin ilk ziyaretiniz ise lütfen forum kurallarını okuyun,her türlü teknolojik bilgiye en hızlı ve güvenli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. İyi Vakit Geçirmenizi dileriz.


  Bisiklet İle Telefon Şarjı!

  Paylaş
  avatar
  Dark
  Moderatör
  Moderatör

  Erkek Mesaj Sayısı : 219
  Yaş : 28
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 447
  Kayıt tarihi : 25/12/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  35/75  (35/75)

  Haber Bisiklet İle Telefon Şarjı!

  Mesaj tarafından Dark Bir Cuma Ağus. 07, 2009 5:25 pm

  Bisiklet İle Telefon Şarjı!


  Çevir pedalı şarj olsun!  Kenya'da iki üniversite öğrencisi bisiklete binerken cep telefonlarını şarj edecek bir mekanizma geliştirdi.

  Kenyalı elektrik mühendisliği öğrencileri 24 yaşındaki Jeremiah Murimi ve 22 yaşındaki Pascal Katana, dinamoyla çalışan "akıllı şarj aleti"ni kırsal kesimde yaşayan insanlara kolaylık sağlaması için düşünmüş. Ancak kent yaşamında bisiklet kullananlar için de oldukça kullanışlı bir alet...  Cebe bile sığacak kadar küçük olan aleti bisikletinize binerken kullanabiliyorsunuz.

  Murimi ve Katana üniversitelerinin ara tatillerinde bu alet üzerinde çalışmaya başlamış. Aletin fiyatı 4.50 dolar. Bir telefon yaklaşık bir saat pedal çevirerek tamamen şarj edilebiliyor. Bu da elektrikle şarj etmekle aşagı yukarı aynı süreye denk geliyor.  Öğrenciler proje için eski elektronik parçaları kullanmış.
  Güvenlik görevlisi David Nyangoro da dahil olmak üzere kampüsteki bisikletli işçiler denek olarak kullanılmışlar.

  Kenya'da insanlar telefonlarını şarj etmek için araba aküsüyle ya da güneş enerjisiyle şarj eden uzak yerlerdeki mağazalara gitmek zorunda kalıyor ve her seferinde 2$ ödüyorlar.

  Çalışmalarını devam ettireceklerini söyleyen bu iki öğrencinin projesine Kenya Ulusal Bilim ve Teknoloji Konseyi de destek verdi. Öğrenciler şimdi de şarj aletlerinin seri üretimini yapmayı hayal ediyor.

  Kenya'nın 38.5 milyon nüfusundan 17.5 milyonunun cep telefonu olduğu tahmin ediliyor. 2000 yılında bu sayı 200.000'di.


  _________________


   Forum Saati Paz Ara. 16, 2018 5:16 am