İndirizle Paylaşım Platformu

TürkiYenin Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
Paylaşımlardan Daha iyi Faydalanmak için kayıt olunuz.
İyi Forumlar dileriz Wink

İndirizle Paylaşım Platformu

İndirizle Foruma Hoşgeldiniz, Eğer bu sizin ilk ziyaretiniz ise lütfen forum kurallarını okuyun,her türlü teknolojik bilgiye en hızlı ve güvenli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. İyi Vakit Geçirmenizi dileriz.

Genel uygulama Alanları

Paylaş
    Skybork
    Co.Admin
    Co.Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 846
    Ruh Hali :
    Takımım :

Rep Sistemi
    Güçlülük:
    95/98  (95/98)

Sabit Genel uygulama Alanları

Mesaj tarafından Skybork Bir Cuma Ara. 26, 2008 5:54 pm

Genel uygulama Alanları

Yakın zamana dek PLC' lerin bugünkü kadar yaygın kullanılmamasının bir nedeni vardır: Mikroişlemcilerin ve ilgili parçaların fiyatlarının oldukça düşmesiyle maliyet verimliliğinin (G/Ç noktası başına maliyet) artması ve karmaşık hesap ve iletişim görevlerini üstlenme yeteneğinin, PLC' ye daha önce özelleştirilmiş bir bilgisayarın kullanılıyor olduğu yerlerde
    kullanılabilir hale getirmesi. PLC uygulamaları iki sınıfta toplanabilir Genel ve endüstriyel. Endüstriyel uygulamalar hem ayrık üretim hem de, proses sanayilerinde mevcuttur. PLC' lerin doğduğu sanayi olan otomotiv, en büyük uygulama alanı olmayı sürdürmektedir. Yiyecek işleme ve hizmetleri gibi sanayiler de şu anda dünyada gelişen alanlar arasında PLC' lerin kullanıldığı 5 genel uygulama alanı var. Tipik bir kurulum, denetim sistemi sorununa çözümü, bunların bir ya da daha çoğunu içere*rek buluyor. Bu beş alan şunlardır
    Sıra (sequence) denetimi:

PLC' lerin en büyük ve en çok kullanılan ve "sıra­lılık" özelliğiyle röleli sistemlere en yakın olan uygulamasıdır. uygulama açısından, bağımsız makinalarda yada makina hatlarında, konveyör ve paketleme makinalarında ve hatta modern asansör denetim sistemlerin­de bile kullanılmaktadır.
    Hareket denetimi:

Bu, doğrusal ve döner hareket denetim sistemlerinin PLC'de tümleştirilmesidir ve servo adım ve hidrolik sürücülerde kullanı­labilen tek ya da çok eksenli bir sistem denetimi olabilir. PLC hareket denetimi uygulamaları, sonsuz bir makina çeşitliliği içerir (ör. metal kes­me, metal şekillendirme, montaj ma­kinaları) ve çoklu hareket eksenlerin sıyrık parça ve süreç sanayii uygula­malarında koordine edilebilirler. Bunlara örnek olarak; kartezyen ro­botlar, film, kauçuk ve dokunmamış kumaş tekstil sistemleri gibi, ağla ilgil­i süreçler verilebilir.
    Süreç denetimi:

Bu uygulama, PLC' nin bir kaç fiziksel parametreyi sıcaklık, basınç, hız ve debi) denetle­me yeteneğiyle ilgilidir. Bu da birkaç ka­palı çevrim denetim sistemi oluştur­mak için, analog g/ç gerektirir. PID ya­lıtımının kullanımıyla PLC, yalnız ça­lışan çevrim denetleyicilerinin (loop controllers) işlevini üstlenmiştir. Di­ğer bir seçenek de her ikisinin en iyi özelliklerini kullanârak PLC ile çevrim denetleyicilerin tümleştirilmesidir. Buna tipik örnekler de plastik enjeksi­yon kalıplama makinaları, ekstrüzyon makinaları , ısı uygulama ocağı ve bir çok diğer yığın denetimi (batch-cont­rol) uygulamasıdır.
    Veri yönetimi:

PLC'yle veri toplama, inceleme ve işleme son yıllarda ge­lişmiştir. Gelişmiş öğretim setleri ve yeni PLC'lerin genişletilmiş bellek ka­pasiteleriyle sistem, artık denetlediği makina veya süreç hakkında veri top­layan bir veri yoğunlaştırıcısı olarak kullanılabilir. Sonra bu veri, denetle­yicinin belleğindeki referans veriyle karşılaştırılır ya da inceleme ve rapor alımı için başka bir aygıta aktarılabi­lir. Bu uygulama da büyük malzeme işleme sistemlerinde, insansız esnek üretim hücrelerinde ve kağıt, birincil metaller ve yiyecek işleme gibi bir çok proses sanayiinde sıkça kullanılır.
    İletişim:

Bugünün endüstriyel dene­tim alanında en aktif gelişme konula­rından biridir. Çoğu LAN etkinliği, MAP (Manufacturing Automation Protocol-Üretim Otomasyonu Proto­kolü) iletişim standardıyla gerçekleştirilmektedir. İnisiyatifi General Motors'a ait olan MAP ile, PLC' leri de içeren akıllı aygıtların, uygun, etkili bir denetim ağına dönüştürülmesi düşünülüyor. Buna ek olarak, alt ­ağ olarak bilinen daha yüksek perfor­manslı, denetim-tabanlı ağlar da bir kaç PLC' nin bir otomasyon adasında birbirlerine bağlandıkları bir sistem önermektedir. İletişim, en çok bir fabrikada ana bilgisayardan süreç verileri toplama amacıyla ve belirli bir üretim sırası için denetleyicileri ayarlamada kullanılabilir. PLC iletişim ağlarının çoğu, otomotiv sanayiindedir. Bunlar, çeşitli motor­lar, transmisyon, boya ve montaj işlemlerinde kullanılmaktadır. Ancak havacılık, kimya ve ağır malzeme sanayileri de bu konuda otomotivi yakalayacaklardır.

İşletme Ortamı Koşulları:

Kir: PLC, kaliteli bir koruma muhafa­zasına konmalı ve mümkün olduğun­ca kapalı tutulmalıdır. ABD'de NEMA (National Electrical Manufacturers Association- Ulusal Elektriksel Aletler Üreticileri Birliği) bunun için yağ/su geçirmezlik gibi özellikleri olan çeşitli muhafazalar üretmektedir.
    Şok ve titreşim: Çoğu tasarım yeter­lidir ama tesisatta ortalamanın üs­
    tünde bir şok ve titreşim düzeyi belirlendiğinde, farklı uygulamalara gidilmelidir. (ör. maden, deniz, demiryolu) '
    Sıcaklık: Endüstriyel standart işlet­me ortam sıcaklık aralığı 0-60 °C dir. Bu da çoğu tesisat için uygundur. Yaz sıcaklarında sıcaklık sınırının aşıldığı durumlar için soğutma sistemi gerek­lidir. Kışın da ısıtma sistemi gerekli olabilir.
    Nem: Standart %5-95 bağıl nemdir (yoğunlaşmasız).
    Parazit: Kestirilemeyen ve bazen teh­likeli g/ç veya mantıksal durum değişiklikleri ağır parazit durumların­da ortaya çıkabilir. Buna karşı, iyi muhafaza tasarımı, fiziksel yer seçimi, denetleyici ve g/ç kablo lamasında. 115 V ve 24 V a.a/d.a.' nın birbirinden ayrılması, endüksiyon bağlaşımını en aza indirir.
    Enerji: Bir fabrika ortamında en güve­nilmez şey, güç kaynağıdır. Gerilim dalgalanması ve kesilmesine sık rast­lanır. Kalite, yalıtım trafosu gibi araç­larla yükseltilebilir. Kritik uygulama­larda KGK gerekebilir.

Forum Saati Ptsi Ara. 11, 2017 3:19 am