İndirizle Paylaşım Platformu

TürkiYenin Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
Paylaşımlardan Daha iyi Faydalanmak için kayıt olunuz.
İyi Forumlar dileriz Wink

İndirizle Paylaşım Platformu

İndirizle Foruma Hoşgeldiniz, Eğer bu sizin ilk ziyaretiniz ise lütfen forum kurallarını okuyun,her türlü teknolojik bilgiye en hızlı ve güvenli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. İyi Vakit Geçirmenizi dileriz.


  plc nin tarihcesi

  Paylaş
  avatar
  Skybork
  Co.Admin
  Co.Admin

  Erkek Mesaj Sayısı : 846
  Yaş : 29
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 889
  Kayıt tarihi : 13/09/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  95/98  (95/98)

  Sabit plc nin tarihcesi

  Mesaj tarafından Skybork Bir Cuma Ara. 26, 2008 5:55 pm

  Kısa Tarihçe

  Endüstride denetim sistemlerinin ilk kullanımı, I9. yüzyılın sonlarına da*yanır. Montaj hatlarının çeşitli kısımlarının otomasyonu için özel mekanik düzenler kullanılmıştır. 1920'1erden başlayarak da röle ve kontaktörler kullanılmaya başlamıştır. Programlanabilir denetleyicilerin tarihiyse 1968 yılına dayanır. O yıl, General Motors'un Hydramatic Bölü*münde röleli sistemler yerine kullanılabilecek bilgisayar tabanlı, esnek ve endüstri mühendislerine yönelik bir denetim sisteminin tasarım ölçütleri belirlenirken ortaya çıkan aygıtlar, PLC'Ierin öncüleri sayılır. Ancak bu aygıtlar yalnızca açma/kapa yapabiliyordu. İlk ticari PLC ise 1969'da bir Alman-Amerikan ortaklığı olan Modicon firmasınca üretil*miştir. Yalnızca mantıksal işlemleri gerçekleştirebildiğinden, aygıta programlanabilir mantık denetleyicisi anlamına gelen "programmable logic controller (PLC)" adı verilmiştir.
  1970'lerin ilk yarısındaki mikroişlemci devrimiyle PLC'lerin esnekliği ve akıll*ılığı daha da artmıştır. Operatör ve bilgisayarla iletişim, aritmetik işlem gibi özelliklerle uygulama alanları ge*nişlemiştir. 70'lerin ikinci yarısınday*sa donanım açısından yüksek bellek, analog denetim konum denetimi; ya*zlım açısından da bu özelliklerin kull*anılmasını sağlayacak, bilgisayar dil*eri benzeri diller üretilmiştir.
  1980'li yıllar kişisel bilgisayar devri*mini getirmiş, bit-slice teknolojisiyle arama süreleri iyice kısaltılmıştır. Ay*ıca, mikoroişlemci temelli akıllı giriş/çıkışlar dağıtılmış işlemi; arabirim* iletişiminin ufkunu açmıştır. Ya*zılımda ise BASIC ile programlama gerçekleşmiştir.
  Günümüzde, mantık ve ka lerde çeşitli sensörlerin PLC'ye doğrudan bağlanabilmesini olanaklı hale getirmiştir. Bunun yanı sıra, fark*ı denetleyicilerin tek bir yol (bus) ara*cılığıyla birbirlerine bağlanması da PLC rmaşık ma*tematik işlemlerinin yanı sıra PID de*netimi işlevini bile gören hazır prog*ramlar vardır. Geri beslemede başla*yan PLC kullanımı aygıtın adının artık PCs (personal computer'den ayırd etmek için) olarak da anılmasına neden olmuştur.
  1.2 Temel İlkeler

  Klasik kumanda sistemlerinde, anahtar elmanlar seçilip birbirlerine bağlanırlar. Kontaktörler ancak, denetleyicinin ne işlevi olduğunun tam olarak bilindiği zaman kurulup bağlanabilirler. Ayrıca işlemeye başlamadan önce, program ya da devre diyagramlarının da bilinmesi gerekir. Denetleyicideki her işlevsel değişiklik için yapı ve bağlantıları değiştirilmesi gerekir. Bu hem çok karmaşıktır hem de çok zaman alır.
  Bir PLC' deyse, denetleyicinin işlevi program tarafından belirlenir ve prog*ram, sistem çalışmaya başlayıncaya kadar denetleyicinin belleğine yük*lenmez ve böylece yapı ve bağlantılar da işlevden bağımsızlaştırılmış olur. Denetleyicinin işlemesi için gerekli tüm seziciler (sensörler), (ör. anahtar, düğme, ışık bariyeri, vs.), ve denetle*necek tüm actuator'lar (ör. kon*taktörler, vanalar, gösterge lambaları, vs.), PLC'ye bağlanır. PLC'nin işlevleri değiştirilmek ya da genişletilmek iste*nirse, program belleğinin içeriğinin değiştirilmesi yeterlidir. Ek uygula*malar ve esneklik, PLC'nin röleli sis*temlere karşı avantajıdır.
  PLC'ler en çok endüstriyel otomasyon devrelerinde kullanılır. Bu sayede kontaktör, röle, sayıcı gibi elemanla*rın kullanılmaması amaçlanır. Aradaki geçiş iki aşamada sağlanır: Gerekli ku*manda devresinin tasarımı ve elde edilen mantık fonksiyonunun PLC'ye yüklenmesi.


  _________________


   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:49 pm