İndirizle Paylaşım Platformu

TürkiYenin Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz
Paylaşımlardan Daha iyi Faydalanmak için kayıt olunuz.
İyi Forumlar dileriz Wink

İndirizle Paylaşım Platformu

İndirizle Foruma Hoşgeldiniz, Eğer bu sizin ilk ziyaretiniz ise lütfen forum kurallarını okuyun,her türlü teknolojik bilgiye en hızlı ve güvenli şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. İyi Vakit Geçirmenizi dileriz.


  İletİŞİm......

  Paylaş
  avatar
  Skybork
  Co.Admin
  Co.Admin

  Erkek Mesaj Sayısı : 846
  Yaş : 29
  Ruh Hali :
  Takımım :
  Points : 889
  Kayıt tarihi : 13/09/08

  Rep Sistemi
  Güçlülük:
  95/98  (95/98)

  Sabit İletİŞİm......

  Mesaj tarafından Skybork Bir Cuma Ara. 26, 2008 5:56 pm

  İLETİŞİM

  Paralel iletişim:

  Paralel iletişim ara birimleri veri iletmek için genellikle8-bit genişliğinde paralel bir yol kul- Kısa mesafede yüksek hızla çalışma için kullanılırlar. Sık kullanılan iki standart paralel iletişim arabirimi* Centronics ve IEEE-488'dir. Centronics, yazıcılar için, IEEE-488 de labratuar aletleri ve bilgisayarları bağlamakta kullanılır.
  Seri İletişim:

  Bir seri arabirim, aynı anda 1 bit iletir veya alır. Bu da bir byte'ın iletim için alt bitlerine ayrıl*ması, iletildiği yerde de tekrar bir*leştirilmesi demektir. Seri iletişim, uzun mesafelerde veri iletişimi için kullanılır.
  RS 232: En sık kullanılan standart se*ri iletişim arabirimidir (V24 ve EIA da denir). Kullanıcı, iletişim sürecindeki şu seçenekleri ayarlayabilir: Baud oranı, bit sayısı, parite, durma biti, duplex ve akış denetimi. İletim uzak*lığı 15 m.'dir
  RS 422. RS 423 ve RS 485: llk iki stan*dardın RS 232'den farkları 0 ve 1 için belirlenen gerilim düzeyleridir. RS 485 de RS 232'ye benzer bir şekilde kurulabilir.
  Yol (Bus) Sistemi:

  PLC'nin içinde veriler, işlemci ve g/ç modülleri arasında bir yol (bus) üze*rinden değiş tokuş edilir. Bir yol; çeşitli birimlere bağlı çeşitli işaret*lerden oluşur. Yol; adres yolu, veri yolu ve denetim yolu olarak üçe ayrı*lır. Adres ve data yolunda genellikle 8 hat vardır. Böylece aynı anda l byte(8 bit=256 değer)veri(örneğin bir giriş yada çıkış bitinin adresi taşınabilir)
  Bir giriş modülü adres yolu üzerinde ki adresini tanırsa, sekiz girişinin işaret durumlarını veri yolunu kabul etmesi için anahtarlar. Eğer sekiz çıkışın bit adresleri adres yolunda gözükürse özel çıkış modülü işaret durumların veri yolundan gelen işaretleri kabul etmesi için anahtarlar.
  Yerel Ağlar (LANsaLocal Are Networks)

  Bu sayede bir grup PLC ve diğer alet bilgi değişimi için birbirlerine lir.

  bağlanırlar. Menzil 500-1000 m. ara - sındadır ki bu da orta boy bir fabrika demektir. Daha büyük alanlar için Ge*ra - niş Alan Ağları (WANs) kullanılır. İşaretler, şu yollardan biriyle iletilir: Ta*ban bantlı, modüle edilmiş tek kanallı ve geniş bantlı.
  Tüm ağlar, PLC'lerin haberleşmesi için bir protokol kullanır. Çoğu PLC üreticileri kendi aletleri için kendi protokollerini geliştirmişlerdir. Bun*lara özelleştirilmiş ağlar denir.
  Ağ standartları: Çeşitli üreticiler üze*rinde anlaştıkları takdirde, ortak pro*tokoller de önerilebilir. Bunlardan ikisi IEEE tarafından kabul edil*miştir: IEEE 802.3 ve IEEE 802.4.


  _________________


   Forum Saati Çarş. Eyl. 26, 2018 4:34 pm